Share the play!

Mniej to więcej

Nadmiar zabawek, który otacza nasze dzieci jest męczący, nie tylko dla dorosłego potykającego się o zabawki porozrzucane w pokoju, ale też z perspektywy samego dziecka. Oprócz tego jest dla niego potencjalnie szkodliwy.

Wielość możliwości i rozproszenie wywołane dużą ilością bodźców
powodują, że dziecko staje przed nadmiarem wyborów. Co to oznacza, i jak wygląda w praktyce? „W moim pokoju otacza mnie tak dużo zabawek. Nie wiem na co się zdecydować, czym zacząć się bawić. Wybiorę tę zabawkę, albo nie, może jednak tamtą. O! Mam jeszcze taką jedną tu wysoko.”

W nadmiarze czas poświęcony konkretnej zabawce ulega skróceniu, a uwaga dziecka dekoncentracji. Kiedy dziecko jest otoczone zbyt dużą ilością zabawek i ma świadomość, że każda z osobna należy do niego, tak naprawdę wszystkie przestają mieć wartość. Wtedy rodzi się potrzeba posiadania kolejnej i jeszcze kolejnej, z pozoru atrakcyjnej.

Nadmiar, a badania dotyczące dziecięcej zabawy

Mówią o tym badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Toledo w Ohio, którzy postanowili sprawdzić jak na jakość zabawy i rozwój małych dzieci wpływa liczba otaczających je zabawek. 36 dzieci w wieku od 18 d0 30 miesięcy bawiło się w dowolnym sposób w różnym otoczeniu. Raz dostawały do zabawy 4 zabawki, a w inne dni było ich 16. Wszystkie badane dzieci uczestniczyły w obydwu sytuacjach zabawy.

Psychologowie podczas obserwacji zwracali uwagę przede wszystkim na to, jak kreatywna i wykorzystująca wyobraźnię była ich zabawa.

Dzieci, które miały mniej zabawek:

    • Dłużej, i z większą uwagą zajmowały się każdą z nich;
    • Znajdowały więcej sposobów ich wykorzystania;
    • Miały więcej pomysłów i więcej wysiłku umysłowego kosztowała ich aktywność w trakcie zabawy.

Tam gdzie zabawek było dużo, dzieci co chwila przerzucały uwagę z jednej zabawki na drugą. Na tyle często, że ogólna liczba interakcji z zabawkami była większa tam, gdzie było ich mniej. Większe skupienie, kreatywność i konieczność angażowania wyobraźni, wiążą się z lepszym rozwojem umiejętności poznawczych.

Sposób na rotację wartościowej zabawy

Ile zabawek powinno mieć dziecko? Nie jesteśmy zwolennikami pozbawiania go wszystkich zabawek, ani nie znamy magicznej liczby, która określałaby ich
właściwą ilość.

Jednego jesteśmy pewni: Mniej naprawdę znaczy więcej. Ograniczając liczbę zabawek i usuwając otaczający je bałagan, zwiększasz jego uważność i zdolność oddania się zabawie.

Rotacja zabawek to rozwiązanie pomagające opanować bałagan. Polega na utrzymywaniu małej ilości zabawek na półkach i regularnym rotowaniu dostępnych aktywności, wprowadzając różnorodność do dziecięcej zabawy.

Rotacja w warunkach domowych wymaga dodatkowej przestrzeni do przechowywania zabawek, które aktualnie nie są używane. Nie każdy ma możliwość i miejsce żeby takie miejsce wygospodarować.

Szukając rozwiązania, które pozwoli wprowadzić wartościowe, „otwierające” zabawki nie zagracając domowej przestrzeni, stworzyliśmy FIGLISTO – innowacyjny system internetowej wypożyczalni zabawek, która działa na zasadach subskrypcji. To dostęp do wyselekcjonowanej bazy zabawek typu „open-ended”. Takich, które są wysokiej jakości i dają możliwość wykorzystania w zabawie na wiele różnych sposobów. To elementy wzbogacające codzienną zabawę, które można przetestować, sprawdzić czy angażują dziecko i zatrzymać na dłużej. A następnie w dowolnym momencie dokonać wymiany. Dzięki temu wydatki na zabawki stają się przewidywalne, bo składają się ze stałej comiesięcznej opłaty i kosztów wysyłki naliczanych w momencie dokonywania wymiany.

Model działania FIGLISTO pozwala zachować minimalizm i porządek w pokoju dziecka jednocześnie dbając o doznania estetyczne użytkowników, bo nasze zabawki są po prostu ładne.

Poznaj i wybierz z dostępnych abonamentów
dla dzieci w wieku 1-3

Poznaj i wybierz z dostępnych abonamentów
dla dzieci w wieku 3-5

Wybierz jeden z naszych abonamentów

a otrzymasz 3-miesięczny
darmowy dostęp do aplikacji

Wybierz i wykorzystaj swój voucher cyfrowy

kod rabatowy wpiszesz w koszyku